Tobruk

Napsali o nás

Herci s kulomety potáhnou přes Vyškov na Tobruk

Konec klukovské hry, začíná opravdová vojna. Hrdinové válečného dramatu o československých účastnících bitvy o Tobruk se za pár dní vydají na ostrý vojenský výcvik do Vyškova

"Už předem nafasovali boty, ve kterých budou cvičit a pak i hrát, přesné kopie bot britských jednotek, které jsme objednali ze Švédska. Musí si je předem rozšlápnout, protože dobré boty a nohy v teple jsou na vojně základ, špatné boty mohou i nejodolnějšího vojáka zlomit," prozradil na karlovarském festivalu scenárista, režisér a producent filmu Tobruk Václav Marhoul.

Na rozdíl od hereckého týmu "civilů" nosí Marhoul armádní hodnost majora a do Vyškova, kde čtrnáct "bažantů" včetně epizodního herce a pomocného režiséra stráví od 16. července tvrdý týden, jede jako jeden z šesti instruktorů. Hlavní výcvik však povedou vojáci z povolání, vesměs účastníci zvláštních misí.

"Třeba plukovník Karel Klinovský byl u záchranné akce v Bosně, kdy naši dobrovolníci vytahovali zpod palby obklíčené francouzské jednotky," vypráví Marhoul. Sám by prý sice zvládl třeba výuku sebeobrany, ale nemá na to "papíry".

Filmoví válečníci začnou zvolna pořadovým cvičením a lekcemi z vojenské historie, postupně se však na ně bude nakládat víc a víc; poslední dva dny a noci stráví v terénu, kam je vyšlou splnit speciální úkoly a kde budou odkázáni jen na sebe, včetně jídla.

Po celou dobu už budou mít vlastní výzbroj, počínaje dobovými helmami a konče přesnými maketami britských pušek, které produkce dovezla ze Španělska. Musí s sebou od Vyškova po Tobruk vláčet i dva lehké, ve skutečnosti prý "zatraceně těžké" kulomety, aby si zvykli se o zbraně starat.

Už ve Vyškově je čeká také zkouška přísné izolace: žádné návštěvy ani balíčky, nocleh ve stanech, mobilní telefony jim Marhoul půjčí vždycky jen večer na pár minut. Ani hvězdné úlevy od skutečných vojáků ve výcvikovém prostoru nemohou čekat. Ale tím nejdůležitějším, co se mají naučit, je umění fungovat jako tým.

"Fyzická síla není rozhodující, dříve nebo později se vyčerpají všichni, ale pak nastupuje ta podstatnější síla, řekněme vnitřní – ta, kterou známe z Hvězdných válek," směje se režírující major. Během vyškovského týdne se také ukáže, zda ti, jimž scénář určil velitelské role, mají v sobě skutečnou autoritu, nebo jestli se zrodí noví přirození vůdci.

Po týdnu výcviku, kde budou rozděleni na dvě soupeřící mužstva, se herci dočkají závěrečného vyhodnocení v místní hospodě."Tam jim poprvé dovolím trochu alkoholu. Jestli to všechno vydrží, budou utahaní, ale taky hrdí," věří Marhoul.

Vydechnutí však bude jen krátké. Vzápětí přijdou herecké zkoušky na Slapech a 24. srpna výprava odlétá do Tuniska, kde ji čeká "repete" výcviku, jenže tentokrát už v autentických podmínkách přímo v poušti, a pak dvouměsíční natáčení naostro.
 
Pokud půjde všechno podle plánu, osazenstvo Tobruku se vrátí počátkem listopadu, poté ještě natočí na Slapech podklady k trikových obrazům vyloďování a několik scén v ateliérech. "Nejvíc se těším na 30.listopad," přiznal režisér. Toho dne by měla vypuknout dotočná.

Mladá fronta Dnes, iDnes.cz | 05. 07. 2007 | Mirka Spáčilová

zpět >>