Tobruk

Napsali o nás

Herecké krysy z Tobruku čelí bouřím a škorpionům

Už déle než dva týdny vzniká v Tunisku nový film Tobruk. Herecký tým čelí vedrům, zažil pouštní bouři či útok škorpionů. Teď má před sebou natáčení na novém místě.

Zprávy, které posílal dr. Emil Holub ze svých afrických cest ve 2. polovině 19. století, docházely do Čech asi za půl roku. Cestovatelé Hanzelka a Zikmund to měli jednodušší - díky technice 50. let minulého století se termíny podstatně zkrátily.

Dnes je to díky internetu otázka minut, a tak režisér, scenárista a producent Václav Marhoul může ze Sahary, kde právě natáčí historickou válečnou epopej Tobruk, operativně hlásit, že se vše daří.

Herci nyní natáčejí na druhé lokaci na místě zvaném Džebel Tebaga. Odehrává se tam podstatná část filmového příběhu, kde šedesát členů štábu včetně třinácti herců zažívá možná jeden z nejoriginálnějších zážitků svého profesního života.

Natáčení projektu s rozpočtem 80 milionů korun začalo na jihu Tuniska padesát kilometrů jižněji od města Douz, jemuž se říká brána Sahary. Ve vesnici El Faúar a městě Kebílí vznikly úvodní scény.

"Vytočili jsme skoro 10 tisíc metrů materiálu, což znamená asi půlhodinu čisté stopáže. Ozvalo se 715 klapek a realizovalo 264 záběrů. Herci spali po celou dobu ve stanech, jen každý šestý den měli relaxační volno v hotelu," hlásí z pouště Marhoul, který podmínky označuje za velmi náročné.

Teplota vzduchu se pohybuje stabilně přes 40 stupňů. Nejvíc bylo 12. září, a to 52,9 ve stínu. Herci zažili písečnou bouři, trošku je obtěžovali škorpioni, sem tam nálet komárů a mouchy. Jednou přišla bouřka s hromy, blesky a deštěm; pro místní obyvatele něco zcela neobvyklého

Snímek přiblíží osudy vojáků 11. československého praporu pod velením plukovníka Karla Klapálka, jehož členové pomáhali v roce 1941 za 2. světové války spolu se spojenci bránit obklíčený libyjský přístav Tobruk.

Spojenecké jednotky válčící v Tobruku si vysloužily přezdívku "krysy pouště" či "pouštní krysy", což byl zprvu posměšný, později čestný název.

"Tobruk nebude nějakou literární nebo filmovou oslavou československých veteránů. Bude to realistický film, který nechce nic přikrašlovat, nebrat si servítky a pravdivě zobrazit, jak to všechno doopravdy bylo. Možná, že někteří pamětníci budou zklamáni nebo rozčarováni, ale v dnešní době žádná nostalgie není na místě," řekl Marhoul ještě před odjezdem.

Natáčení v Tunisku skončí začátkem listopadu. Premiéra se má uskutečnit v září 2008.

iDnes.cz | 24. 09. 2007 | kot, ČTK

zpět >>