Tobruk

Napsali o nás

Filmařům se daří za louží. Tobruk získal další cenu, Michálek okouzlil Amerikou

Ještě před třemi dny režisér Tobruku Václav Marhoul nevěřícně kroutil hlavou nad úspěchy, které jeho film postupně sbírá. Nyní přibyl další, tentokrát z amerického Austinu. Válečné drama zde získalo hlavní cenu poroty v kategorii scénář hraného filmu. Daří se i Vladimíru Michálkovi, který uvádí své filmy v Sao Paulu.

Marhoulův Tobruk na DVDPřehlídka v Austinu, na níž Marhoulův film uspěl, se konala od 22. až 29. října. A právě kategorie věnovaná scénáři patří v rámci prestižní texaské přehlídky mezi nejexponovanější.

Tobruk tím svou spanilou jízdu nekončí. Byl totiž pozván i do festivalové soutěže v Seville, kde bude 7. listopadu oznámen jako jeden z titulů nominovaných na Evropské filmové ceny. Poté ho čeká účast na festivalu v Damašku.

na Cestách s Tobrukem

SEVILLA - Festival de Cine Europeo (Španělsko / 6. – 14.11.2009)

DAMAŠEK (Sýrie / 31.10. – 7.11.2009)

AUSTIN (USA / 22. – 29.10.2009)

ZWIERZYNIEC - Letna Akademia Filmowa (Polsko / 7. – 16.8.2009)

FESTIVAL NAD ŘEKOU – Písek (CZ / 31.7. – 9.8.2009)

LFŠ – Uherské hradiště (CZ / 24.7. – 2.8.2009)

44th KARLOVY VARY (CZ / 3. – 11.7.2009)

31st MOSKVA (Rusko / 19.- 28.6.2009)

KINO NA HRANICI - CIESZYN (Polsko / 28.4. – 3.5.2009)

FINÁLE – Plzeň (CZ / 19.- 25.4.2009)


Festival v Austinu patří mezi vybrané akce akreditované Akademií filmového umění a věd (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Každý rok oceňuje i výjimečnou osobnost z oblasti filmové tvorby a výroby.

Letos jím byl Oscarem ověnčený producent, režisér a herec Ron Howard, který má ve své filmografii snímky jako Apollo 13, Čistá duše nebo adaptace předloh Dana Browna Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Přehlídka je skvělou příležitostí pro začínající scenáristy. Kromě soutěže se zde totiž pravidelně koná konference, jejímž hlavním cílem je podporovat význam scénářů a scenáristů ve filmové tvorbě a výrobě. V minulosti se jí zúčastnili mimo jiné Sydney Pollack, Oliver Stone, Joel a Ethan Coenovi, Russell Crowe, Robert Altman, Dennis Hopper, Lawrence Kasdan a mnozí další.

Amerika boduje v Americe

Za mořem se daří i režiséru Vladimíru Michálkovi. Ten své filmy dovezl na 33. mezinárodní filmový festival v Sao Paulu. Kromě nejnovějšího snímku O rodičích a dětech mělo publikum možnost zhlédnout režisérův celovečerní debut Amerika.

"Amerika byla zařazena do prestižní sekce Zvláštní uvedení, kde jsou filmy od režisérů jako Truffaut, Scola, Ozon, Lelouch... Film má na festivalu tři projekce. Na první bylo tři sta lidí a byli naprosto nadšeni, a to od starších po mladé. Vrcholem bylo ocenění, že je to vtipné jako Batman. Mladí byli úplně u vytržení nad komiksovým pojetím filmu. Je to zvláštní satisfakce po 16 letech," řekl Michálek po projekci.

Pozitivní ohlasy zaznamenal i u "rodičů a dětí". "Setkal jsem se i s ředitelem festivalu panem Leonem Cakoffem, který mi mimo jiné řekl, že mé filmy jsou pro něj největším překvapením a že byl poctěn, že je mohl zařadit do festivalu. Vůbec netušili, že děláme tak zajímavé filmy," poznamenal tvůrce, kterého doprovází představitelka hlavní role Mariana Kroftová, scenárista Jiří Křižan a producent Jan Dobrovský.

Tamní knižní vydavatel dokonce již projevil zájem o knihu Emila Hakla, která je předlohou k filmu.

Festivalem, trvajícím do 5. listopadu, Michálkovo jihoamerické putování nekončí. V závěru týdne se přesune do Rio de Janeira, kde se od 6. do 12. listopadu koná přehlídka jeho filmů. Kromě O rodičích a dětech a Ameriky režisér uvede snímky Je třeba zabít Sekala, Babí léto a adaptace knihy Jáchyma Topola Anděl Exit.

iDnes.cz | 02. 11. 2009 | http://kultura.idnes.cz/filmarum-se-dari-za-louzi-tobruk-ziskal-dalsi-cenu-michalek-okouzlil-amerikou-1xx-/filmvideo.asp?c=A091102_154007_filmvideo_jaz

zpět >>