Tobruk

Napsali o nás

Tobruk má premiéru v Londýně, zhodnotí ho i veterán z tobruckých bojů

Válečné drama Tobruk čeká další zahraniční prověrka. Kromě účasti v soutěži o Evropské filmové ceny ho čeká také "výlet" do Londýna. Tam ho jeho režisér Václav Marhoul v úterý uvede ve slavnostní britské premiéře. Publikum budou tvořit i váleční veteráni žijící v Británii.

Jedním z nich má přitom být Miloslav Kratochvíl-Bitton, plukovník, který se účastnil přímo tobruckých bojů.

"Je pro nás ctí uspořádat projekci právě na počest našich válečných veteránů a uvítat je na ní osobně. Rádi bychom tak připomněli jejich každodenní hrdinství a nepřímo jim poděkovali," uvedl Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn, které slavnostní večer spolupořádá u příležitosti vstupu DVD s filmem Tobruk na anglický trh.

Premiéra se uskuteční v londýnském kině Gate Cinema a po projekci bude následovat diskuse veteránů s tvůrci. DVD Tobruk uvádí na anglický trh společnost High Fliers.

Příběh osmnáctiletého Jiřího Pospíchala, který se přihlásí jako dobrovolník do Československé armády s naivními představami o hrdinství, o něž ho brzy připraví peklo africké pouště, zaujal diváky po celém světě. Film byl kromě Velké Británie prodán také do Francie, HBO v Polsku a v jednání je Čína a Kolumbie.

Kvality Marhoulova válečného dramatu, natočeného na motivy románu Stephena Cranea, ocenila už Česká filmová akademie, která Tobruku přidělila tři České lvy (nejlepší kamera, hudba zvuk). Do kin se na Tobruk prozatím vypravilo přes 150 tisíc diváků.

Slavnostní vyhlášení "evropských Oscarů, cen udělovaných Evropskou filmovou akademií, která Tobruk přijala do nejužšího výběru, proběhne 12. prosince 2009 v německém Bochumu.

iDnes.cz | 14. 09. 2009 | http://kultura.idnes.cz/tobruk-ma-premieru-v-londyne-zhodnoti-ho-i-veteran-z-tobruckych-boju-1i6-/filmvideo.asp?c=A090914_130704_filmvideo_tt

zpět >>